Co należy do zadań katalizatora?

Co należy do zadań katalizatora?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikomu nawet się nie śniło, że koniecznym będzie montowanie w samochodach urządzeń, które spowodują, że emitowane przez te pojazdy spaliny będą czystsze, a co za tym idzie bardziej przyjazne atmosferze i naszemu środowisku. Jednakże bardzo szybki rozwój motoryzacji i niebywały wzrost produkcji samochodów sprawiły, że zanieczyszczenie środowiska spowodowane emisją szkodliwych spalin samochodowych drastycznie wzrosło. To i postawienie na ekologię wymusiło niejako na producentach aut zastosowanie reaktorów katalitycznych pamaku, które popularnie nazywane są katalizatorami.  

Katalizator jest ceramiczną bądź metalową bryłą z dużą liczbą wąziutkich, długich kanalików pokrytych cienką warstwą platyny, rodu lub palladu. Pierwiastki te w doskonały sposób wspomagają usuniecie ze spalin wszelkich szkodliwych dla człowieka i środowiska  substancji. Zatem możemy powiedzieć, że zadaniem katalizatora jest przemiana szkodliwych składników spalin w nieszkodliwe. Obecnie najczęściej stosuje się katalizatory  trójfunkcyjne usuwające ze spalin trzy bardzo niebezpieczne związki: tlenek węgla, węglowodory oraz tlenek azotu. Stąd też nazwa trójfunkcyjne. Obecnie w nowszych rozwiązaniach stosuje się już katalizatory czterofunkcyjne.

Jak każda część w samochodzie także i katalizator się eksploatuje bądź  może ulec uszkodzeniom. W związku z tym zachodzi konieczność jego wymiany. O tym jaki katalizator byłby najlepszy do danego samochodu można dowiedzieć się na stronie Pamaku jak i wielu innych.


Prawa do zdjęć:

Reklama:Tagi

malediwy pogoda czarter jezyk angielski pochłaniacze wilgoci buty wakacje zanzbibar krzyżówka dom malediwy mapa kolekcja sportowa dla pań mini kamera architektura kwas migdałowy kajaki


Kontakt i informacje

Traveling The Greenway publikuje różnego typu artykuły, Jesli chcesz dołączyć do super zespołu, napisz do nas.

Społeczność

Najpopularniejsze kategorie