Co należy do zadań katalizatora?

Co należy do zadań katalizatora?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nikomu nawet się nie śniło, że koniecznym będzie montowanie w samochodach urządzeń, które spowodują, że emitowane przez te pojazdy spaliny będą czystsze, a co za tym idzie bardziej przyjazne atmosferze i naszemu środowisku. Jednakże bardzo szybki rozwój motoryzacji i niebywały wzrost produkcji samochodów sprawiły, że zanieczyszczenie środowiska spowodowane emisją szkodliwych spalin samochodowych drastycznie wzrosło. To i postawienie na ekologię wymusiło niejako na producentach aut zastosowanie reaktorów katalitycznych pamaku, które popularnie nazywane są katalizatorami.  

Katalizator jest ceramiczną bądź metalową bryłą z dużą liczbą wąziutkich, długich kanalików pokrytych cienką warstwą platyny, rodu lub palladu. Pierwiastki te w doskonały sposób wspomagają usuniecie ze spalin wszelkich szkodliwych dla człowieka i środowiska  substancji. Zatem możemy powiedzieć, że zadaniem katalizatora jest przemiana szkodliwych składników spalin w nieszkodliwe. Obecnie najczęściej stosuje się katalizatory  trójfunkcyjne usuwające ze spalin trzy bardzo niebezpieczne związki: tlenek węgla, węglowodory oraz tlenek azotu. Stąd też nazwa trójfunkcyjne. Obecnie w nowszych rozwiązaniach stosuje się już katalizatory czterofunkcyjne.

Jak każda część w samochodzie także i katalizator się eksploatuje bądź  może ulec uszkodzeniom. W związku z tym zachodzi konieczność jego wymiany. O tym jaki katalizator byłby najlepszy do danego samochodu można dowiedzieć się na stronie Pamaku jak i wielu innych.


Prawa do zdjęć:

Reklama:Tagi

kosmetyki zagłuszacz dyktafon apartamenty na wynajem rabaty przy zakupie domy na sprzedaż nad morzem serwis klimatyzacji warszawa rusztowania fasadowe adriatyk otwornice podróż poślubna mieszkania nad morzem podsłuch masło shea


Kontakt i informacje

Traveling The Greenway publikuje różnego typu artykuły, Jesli chcesz dołączyć do super zespołu, napisz do nas.

Społeczność

Najpopularniejsze kategorie